Zlacení

Autor admin acount on August 19, 2010 | Print | Bookmark

Zlacení a pozlacování jsou různé techniky nanášení tenké vrstvy zlata na povrch jiných materiálů. Obojí je známo již od starověku, zmiňuje se ve Starém zákoně i u Herodota. Tradičně je jeho smyslem docílit dekorativní a luxusně vyhlížející povrch.

Zlacení se v knihařství provádí ražbou za tepla přes zlatou (barev existuje mnohem více) folií. Nejčastěji se tímto způsobem zušlechťují obálky knih, svatební oznámení nebo vizitky.

Polygrafický průmysl horkou ražbu zlatou fólií ostatně využívá jako nástroj pro dekoraci a dokončování široké škály produktů, a to zejména při výrobě kvalitních obalů. Hlavně knihám dodávají lesklé fólie s kovovými efekty luxusní vzhled. Umělecká horká ražba přes zlatou fólii se využívá rovněž jako prostředek k vytváření speciálních designových prvků na různých tiskovinách.

S použitím různých typů raznic lze vytvářet na knižních deskách rozmanité speciální efekty. Konkrétní výhoda procesu horké ražby spočívá nejen v možnosti přenést na ražený povrch vrstvu zlaté fólie, ale zároveň také vyrobit strukturu nebo reliéf v materiálu. K dosažení efektního výsledku se nabízí široká škála druhů raznic pro horkou ražbu. Pro plochou ražbu se používají raznice s hladkým povrchem. Dalšími jsou reliéfní nebo strukturované raznice se zasunovací formou na spodní raznici. Mikroembossingové raznice se používají pro velmi jemné difrakční struktury. Různé typy raznic mohou být kombinovány v podstatě jakýmkoli způsobem. Například reliéf nebo částečná struktura mohou být zakomponovány do ploché ražby na větší ploše. Pro dosažení většího efektu lze kombinovat plochou i reliéfní ražbu bez fólií, i s nimi.

Digitální zlacení

Digitálnímu zlacení by se také mohlo říkat ražba na toner. Je to způsob fixace nejen metalické fólie s kovovým leskem na papír. Na rožhavený toner se fólie přilepí, v místě kde toner není folie naopak nezůstane. Stejným způsobem lze nanášet také průhledné fólie, jejich aplikací dosáhneme efektu parciálního laku na potištěné ploše.

Na digitálně pozlacené archy lze následně tisknout... tímto způsobem zle vytvářet velmi zajímavé efekty s metalickými fóliemi (možnost i kombinace několika barev nebo dokonce holografických vzorů) a samotným barevným tiskem.

Prindor

Zušlechtění Prindorem dokáže dát metalický vzhled jakékoliv procesní i přímé barvě. Prindor je unikátní tisková technologie, kterou v Evropě disponuje pouze několik tiskáren. Je dostupná také v České republice. Představuje novou dimenzi metalického tisku. S jeho pomocí docílíte velmi efektního vzhledu tiskovin.
Prindor dokáže vytvořit efekty, které při jiné technologii tisku není možné dosáhnout. Nanášení fólie za studena umožňuje dosáhnout vysoké přesnosti, která je nezbytná při tisku drobných detailů. Odpadá nebezpečí deformace substrátu teplem, tlakem a vlhkem. Tato technologie využívá fólie různých barev a efektů, například holografických nebo s různou strukturou povrchu.

Jak připravit data?

Příprava dat je stejná pro analogové :-) i digitální zlacení. Nejlepší cestou je vytvoření nebo vyexportování samostatného souboru kde 1 barvou vykreslíte všechny plochy které mají být metalické.
Prakticky by příprava to měla proběhnout tak, že si uděláte kopii grafiky (nebo vytvoříte novou vrstvu) kterou chcete mít metalickou. Poté černou barvou vykreslíte metalické plochy, následně odstraníte nebo skryjete vrstvy s grafikou a výsledek uložíte jako samostatný PDF soubor. Při exportu je nutné použít ořezové nebo pasovací značky aby došlo ke správnému srovnání tisku při zlacení.

Pokud chcete realizovat motivy s kombinací několika metalických fólií a hlubotisku, musíte pro každou barvu fólie vytvořit tuto speciální vrstvu.

Pokud si nejste 100% jisti možnostmi technologie a správností připravených dat, můžete kontaktovat naši tiskárnu, rádi Vám poradíme s přípravou a možnostmi technologie zlacení.

Na článku se ještě pracuje :-)

Kategorie: finalizace tiskovin

Poslední změna January 26, 2011 with 6256 views