Vazba V1

Autor admin acount on January 25, 2011 | Print | Bookmark

měkká vazba V1 (na skobičku, sešitová)

Měkká vazba V1 je nejrozšířenějším druhem měkké vazby. Vyrábí se tak, že jsou knižní složky sneseny vkládáním (do sebe). Knižní blok se vloží do jednou rýhované obálky (při použití tužšího papíru) a ve hřbetu se sešijí drátěnými skobkami na drátovce (sešívačce) nebo nítěmi na šicím stroji po celé délce hřbetu. Po oříznutí ze tří stran je sešitová brožura hotová.
Při sešívání je možné používat i speciálních sponek s okem například pro zavěšení tiskoviny do šanonů.

použití vazby V1

Když potřebujete levně vytisknout menší katalog nebo brožuru a je potřeba listy svázat ve hřbetu tak, aby vznikl sešit použijeme vazbu V1. Touto vazbou brožury, sborníku, katalogu, ceníku nebo jiné tiskoviny dosáhneme skvěle držící vazby. Nejčastěji se používají pro sešití 2 sponky, ale velmi často používáme i 4 sponky (zvláště pro formát větší než A5 s větším počtem stran). Je také možné udělat vazbu tak, aby na sponkách vzniklo očko pro založení ceníku, katalogu, nebo jiné publikace do šanonu.

normovaná V1čka

Podle normy ON 88 3750 pro knižní vazby je dovolený rozsah pro sešitovou měkkou vazbu V1 u papíru plošné hmotnosti do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 maximálně 44 listů (88 stran). Šití drátem se řídí výškou knižního bloku. Pro menší sešity ve formátu menším než A6 se používají 1 - 2 skobky, pro formáty A6 - A5 2 - 3 skobky a pro formáty větší než A5 2 - 4 skobky. Šití nitěmi se provádí na krejčovském stroji po celé délce hřbetu stehy dlouhými nejméně 3 mm. U obálek obecně platí, že pokud je z papíru o plošné hmotnosti nad 110 g/m2 bývá v místě hřbetního lomu jednou rýhovaná. Obálka u této vazby je zásadně bez záložek. Po sešití je knižní blok i s obálkou oříznut po třech stranách. V dnešní době je díky zkvalitnění materiálů a výrobních postupů možné překročení hodnot uváděných normou.

Kategorie: knihařské zpracování

Poslední změna January 25, 2011 with 10596 views