Tisková data a Photoshop

Autor admin acount on August 12, 2010 | Print | Bookmark

V první řadě musím napsat, že Photoshop je značně nevhodný nástroj pro takovéto použití - asi tak jako je Word nevhodný na tvorbu webů.

Přesto lze z Photoshopu dostat slušná data pro tisk, je to ale trochu komplikovanější než u Illustratoru nebo InDesignu. Photoshop neumí přímo uložit nebo exportovat rozumné PDF s přesahy (ořezovými značkami). Musíte na to jít malou oblikou. Zde najdete postup - jak na to. V žádném případě do grafiky nekreslete ořezové značky ručně!

  1. Musíte si nainstalovat nějakou PDF tiskárnu, buď máte přímo komerční Adobe Distiller (což je ideální volba - je součástí Adobe Acrobatu) nebo si můžete stánhout a nainstalovat například software DoPdf, který je zdarma.
  2. Soubor ve Photoshopu připravte v rozlišení minimálně 300 dpi, optimálně 600 dpi. Rozměry by měly být o 6 mm vetší než požadovaný čistý rozměr výsledné tiskoviny (3 mm přesahu na každá straně). Například pro vizitku velikosti 85 x 55 mm nastavte v dialogu nový soubor (Ctrl + N) rozměry 91 x 61 mm a rozlišení 600 dpi. Barevný mód nastavte jako CMYK (pro digitální tisk může zůstat i RGB - pro fotografie je to dokonce lepší).

  3. Nyní se můžete pustit do návrhu designu. Pro usnadnění práce, si můžete zobrazit pravítka (Ctrl+R) a tažením myši nastavit vodící linky 3 mm od každého kraje (viz. následující obrázek). Design stránky vytvářejte až do krajů! Nenechávejte žádné prázdné místo (proto se tam ty ořezy dělají ;-))! Texty, loga a další důležitý obsah umisťujte ideálně alespoň 6 mm od kraje stránky (tzn. 3 mm od vodících linek), budete mít jistotu, že se nic důležitého neuřízne a potěšíte tím tiskaře.

  4. Nyní, když máte hotovo, zbývá už jen uložení do PDF. NEPOUŽÍVEJTE funkci "Uložit jako"! Soubor vytiskněte na "PDF tiskárně", tím jej uložíte do PDF. Správné nastavení tisku vidíte na následujícím obrázku. Nezapomeňte správně nastavit ořezové značky a velikost okrajů.
    Pokud potřebujte zachovat písma ve vektorech - křivkách musíte zvolit trochu jiný způsob uložení uvedený v posledním odstavci tohoto článku.

  5. Klepněte na tlačítko tisk a soubor uložte. Okno pro nastavení vlastností PDF a uložení bude vypadat podle nainstalované "PDF tiskárny". Nastavte co nejvyšší kvalitu a soubor uložte. Na verzi PDF moc nezáleží - ideální je PDF-X.

Uložení textu ve křivkách

Pokud máte PS soubor s písmem a chcete, aby zůstalo jako vektor, je nutno obrázek, který budete posílat do tisku, přeuložit jako EPS se zapnutou volbou "Vložit vektorová data" - tak zůstane zachována ostrost textu i třeba v obrázku s rozlišením 30 dpi.
V menu Photoshopu - Soubor / Uložit jako. V dialogovém okně uložení souboru vyberte položku "Photoshop EPS" z padacího menu Formát a klepněte na tlačítko uložit. V následujícím okně nastavení EPS formátu zaškrtněte položku "přidat vektorová data". Následně stačí jen klepnout na OK a data poslat k nám do tiskárny na tisk@digi.cz. Při objednávce uvádějte finální rozměr po ořezu rozměr a velikost přesahů - ořezové značky tiskař nastaví při tisku.

Přílohy

Kategorie: příprava dat pro digitální tisk

Poslední změna August 19, 2010 with 63803 views