Jak připravit data k tisku v Adobe Illustrator

Autor admin acount on August 19, 2010 | Print | Bookmark

Při přípravě grafických podkladů je důležité myslet zejména na vytvoření přesahů, zajištění bezpečné vzdálenosti textů od kraje stránky a ve finále převedení textů do křivek.

Vytvoření souboru a grafiky

Otevřeme si Adobe Illustrator a vytvoříme nový dokument.
File – New (Nový dokumet) Ctrl+N

Po otevření dialogového okna máme možnost pro urychlení a usnadnění práce zadat přímo nastavení dokumentu jako je – návez souboru, počet stránek, velikost stránky a velikosti přesahu.

  1. Název souboru (Name) – soubory doporučujeme pojmenovávat bez diakritiky a smyslupně (např. Vizitka_novak)
  2. Velikost souboru (Size) – zde udávejte finální velikost souboru, tj. Takovou, kerou si přejete dostat do rukou (např. Pokud chcete, aby se Vám vizitka dostala do rukou o velikosti 85x55 mm, zadejte velikost 85x55mm)
  3. Přesah (Bleed) – je prostor, o který je potřeba soubor zvětšit. Tento prostor se při řezání odřízne. Snad neexistuje na světě řezačka a tiksárna, která by byla 100% vždy přesně vytisknout a oříznout vaše podklady podle hrany souboru, který jste si navrhli. Běžně doporučovaný ořezový prostor je 3 mm.

V tomto dialogovém okně si můžete nastavit i Měrnou jednotku (Units), Orientaci (Orientation). Po rozklinutí dalších možností ještě si ještě můžete nastavit Réžim barev (Color mode) – zde doporučujeme RGB (pro ofsetový tisk CMYK) a Rozlišení obrázků (Raster Effects) – pro kvalitní tisk doporučujeme zadat 300 dpi - minimálně 150 dpi.

Vzniklý soubor bude vypadat takto: Pro zajištění "bezpečné zóny" pro text si můžete nastavit vodící linky.

  1. Zobrazte si pravítka (Ctrl + R).
  2. Pro zobrazení veritkálních vodících linek najeďte myší na levé pravítko a táhněte myší přesně na místo, kde chcete linku zobrazit (v našem případě je to 5 mm od kraje hrany vizitky).
    Vodící linky můžete umístit podle pravítka nebo ve vlasnostech vodící linky v liště.
    Stejným způsobem nastavíme i hrizontální vodící linky.

Při vytváření dokumentu se ujistětě, že všechny barevné plochy, obrázky a grafiky, které se nacházejí až u hrany dokumentu jsou přesáhnuty až do oblasti ořezu. Zároveň je dobré zkontorlovat text, zda-li některé jeho části nejsou moc blízko k okraji.

Správně navrhnutá vizitka

Špatně navrhnutá vizitka

Převod textů do křivek

Vše vybereme (Ctrl + A) a převedeme do křivek (Ctrl + Shift + O). Ještě to rozšíříme :-).

Uložení - export do PDF

Zde bude popis jak na to

Přílohy

Kategorie: příprava dat pro digitální tisk

Poslední změna August 20, 2010 with 44084 views