Parciální lak

Autor admin acount on August 19, 2010 | Print | Bookmark

Parciální lak dělá efektní efekt :-) podobný slepeckému písmu. Podstatou této technologie lakování je sítotiskové nanášení větší vrstvy lesklého laku na vybrané části tiskovin jako jsou obaly knih či katalogů, vizitky, pozvánky, pohlednice nebo dokonce i kalendáře. Zvlášť efektní je parciální lakování na papíru s tenkým matným laminem nebo provedení ražby pod parciálním lakem.

Druhá varianta (neudělá "vystouplý" efekt pouze zalakuje) je tisk disperzním lakem pomocí ofsetového stroje (jako pátá barva). Maximální možná vrstva laku nanášená tímto způsobem je však poměrně malá. U disperzního laku není možné dosáhnout příliš vysokého lesku, protože malá vrstva laku má tendenci kopírovat drobné nerovnosti potištěného archu papíru. (Disperzním lakem jsou lakovány například krabičky na cigarety.) Případně je možné plošné přelakování pomocí samostatné většinou off-line lakovací jednotky UV lakem.

Existuje i třetí varianta - asi nejméně obvyklá a proto zajímavá. Matný, sítotiskem nanášený, lak na lesklém podkladě.

ukázka parciálního laku ukázka parciálního laku

Možnosti použití

Parciální lakování pomáhá výrazně odlišit (rozsvítit) vybrané části - motivy na tiskovinách. Příkladem využití jsou zvýrazněné nápisy, titulky, loga a nebo motivy, které se i ve skutečnosti vyznačují vysokým leskem: keramika, kachličky, fotografie, voda a její kapičky, tekutiny, odlesky a povrch skel, zrcadel nebo čerstvost ovoce).
Tento způsob lakování zle využít také jako jednoduchý ochranný prvek tiskovin jako jsou různé dárkové šeky, diplomy nebo poukazy. Kopírování těchto tiskovin je pak bez zdrojových dat a prostředků neekonomické.

ukázka parciálního laku se slepotiskem

Díky technologické náročnosti a nutnosti přípravy filmů a síta pro sítotisk se parcilání lak nehodí pro velmi malé náklady tiskovin (luxusní vyjímky potvrzují pravidlo). Cena se totiž skládá z fixní ceny přípravy (v závislosti na rozměrech lakované předohy) a ceny za kus. Kalkulace jsou opravdu individuální, nejlepší se obrátit se na naši tiskárnu.

ukázka parciálního laku

Příprava dat

Nejlepší cestou je vytvoření nebo vyexportování samostatného souboru kde 1 barvou vykreslíte všechny plochy které mají být lakované.
Prakticky by příprava to měla proběhnout tak, že si uděláte kopii grafiky (nebo vytvoříte novou vrstvu) kterou chcete tisknout a následně lakovat. Poté černou barvou vykreslíte lakované plochy, následně odstraníte nebo skryjete vrstvy s grafikou (s vyjímkou "laku") a výsledek uložíte jako samostatný PDF soubor. Při exportu je nutné použít ořezové nebo pasovací značky aby došlo ke správnému srovnání tisku při lakování.

Přílohy

Kategorie: finalizace tiskovin

Poslední změna August 20, 2010 with 17068 views